چگونه با تجسم خلاق در امتحانات زندگی قبول شویم | تفاوت خیالبافی و رویا

تجسم خلاق

تجسم خلاق

 برآورد شده است که حدود ۷۰ درصد  یادگیری های انسان در ۶ سال اول زندگی او صورت می پذیرد. همچنین توانایی جذب چیزهای تازه  همین به ترتیب و در طی همین سال‌هاست. تجسم خلاق انسان نیز پربارترین دوران خود را در این سال‌های نخست طی می‌کند. این  نکته ی آخر ، نکات پیشین را نیز توضیح می دهد.

زیرا برای یادگیری سریع و آسان ، بدون شک به تخیل خوب نیاز داریم ، بنابراین لازم است برای نگهداری این تخیل خلاق ، تدابیری اتخاذ کنیم و در سال‌های پس از کودکی به تحریک و بسط آن بپردازیم. بعضی از والدین ، نگران تخیلات عجیب و غریب کودکان خود هستند و بعضی دیگر فکر می کنند که ارزش تخیل کودک ، تنها در سرگرم کردن بزرگترهاست.

واقعیت انکار ناپذیر آن است که تخیل ، کلید تمام یادگیری ها و کلید حل همه مسائل است. از این روست که ادیسون ها و انیشتین های دنیای ما همگی دارای قوه تخیل فوق‌العاده‌ای بودند به عنوان مثال آلبرت انیشتن با فرافکنی ذهنی خود به میان سیارات و گردش بر فراز پرتوهای ماه به نظریه علمی خود در مورد زمان و فضا دست یافت. توانایی او برای کودک گونه  بودن به او کمک کرد تا به  غولی  درمیان  اندیشمندان تبدیل شود

تجسم خلاق به داشتن حافظه خوب کمک می کند

  تخیل خوب برای داشتن حافظه خوب نیز حایز اهمیت است و یکی از دلایلی که سالمندان اغلب از  ضعف حافظه گله می‌کنند ، همین است. آنها تخیل را زائل کرده‌اند ، به طوری که ذهن آنها دیگر قادر به خلق تصاویر برای گنجاندن در خود  نیست.  هر وقت ما اطلاعاتی را در خزانه حافظه خود  ثبت می‌کنیم  ، از قوه ی  تخیل وقدرت  عینی سازی خود برای  خلق تصاویر استفاده می‌کنیم. این قابلیت و توان تصویر سازی است که سهولت  یا دشواری به یاد آوردن آن اطلاعات را تعیین می‌کند.

 

به علاوه برای آسوده سازی جسم و روان نیز وجود قوه تخیل خوب ، ضروری است به عنوان مثال اگر قادر باشیم خود را در منظره طبیعی تخیلی مانند ساحل دریا مجسم کنیم ، آنگاه می‌توانیم  آن آسودگی دلپذیر را به دست بیاوریم. چه توانایی ارزشمندی ! در مقابل ،  کسی که فاقد قوه تخیل رشد یافته است ، برای آسوده سازی خود با مشکلات بسیاری روبرو خواهد بود. تخیل خود را مانند جسم خود پرورش دهید. هرچه تخیل شما رشد یافته تر باشد ، یادآوری و حل مسائل برایتان آسان تر خواهد بود.

تجسم خلاق و خیال پردازی

 ما باید از قوه ی تخیل و رویا پردازی خود محافظت کنیم. زیرا بزرگترین فاتحان تاریخ بشر ، خیال پردازانی  بوده‌اند که آرزوها و سرشت خود را برای ارایه ی  خدمتی منحصر به فرد به بشریت در هم آمیخته اند . لئوناردو داوینچی در ۱۲ سالگی با خود اینگونه پیمان بست: ((روزی یکی از بزرگترین هنرمندان تاریخ جهان خواهم شد و با شاهان زندگی خواهم کرد و همنشین شاهزادگان خواهم بود.))

 در روزگاران قدیم ،  پسرک جوانی زندگی می کرد که نامش ناپلئون بود. او هر روز ساعت‌ها و ساعت‌ها در رویای خود به هدایت و رهبری ارتش خود می‌پرداخت و اروپا را فتح می کرد. این ادامه این داستان را در تاریخ بخوانید.

 برادران رایت از رویای  پرواز ، به هواپیما رسیدند. رویای اتومبیل ارزان برای هر نفر ، هنری فورد را به خط تولید انبوه اتومبیل هدایت کرد.

 

 نیل آرا مسترانگ   حتی در کودکی هم با این رویا زندگی می‌کرد که روزی اثری از خود در صنعت هوانوردی به جای بگذارد. در ماه جولای ۱۹۶۹  او به عنوان نخستین انسان بر روی کره ماه قدم گذاشت. همه چیز از یک رویا آغاز می شود. حامی رویای خود باشید. در ترانه آمده است ست:((اگر هرگز رویایی نداشته‌اید ،  پس هیچ وقت هم  رویایی که به حقیقت پیوسته باشد ، نخواهیم داشت.))

 تمرین ذهنی

 حال ببینیم چگونه می توان از قوه تخیل برای بهبود کارایی بهره گرفت. چند سال پیش آزمایش روی گروهی از دانش آموزان دبیرستانی انجام شد. این دانش آموزان که  ازتوانایی های یکسانی برخوردار بودند ، برای این آزمایش که در زمینه مهارت پرتاب توپ بسکتبال درون سبد بود ، ابتدا به سه گروه مجزا تقسیم شدن. اعضای گروه اول ، روزی یک ساعت وبه مدت یک ماه به تمرین پرتاب آزاد پرداخت. اعضای گروه دوم که گروه گواه این آزمایش بودند ، طی این مدت  تمرینی انجام ندادند و بالاخره اعضای گروه سوم روزی یک ساعت به طور ذهنی پرتاب آزاد را تمرین کردند پس از طی این دوره نتایج به این ترتیب بود:

ورود به بخش تبلیغات هوشمند

 اعضاء گروه اول به طور متوسط ۲ درصد پیشرفت کرده بودند در گروه دوم ۲ درصد نزول در نتایج را نشان دادند و کارنامه گروه سوم که فقط به تمرین ذهنی پرداخته بودند ، حاکی از سه و نیم درصد افزایش در بازده بود.

 نتایج این آزمایش تایید فرضیه ای است که می گوید: تمرین در تخیل نتایج برجسته ای به بار می آورد. آیا هیچ وقت به طور ذهنی به توپ گلف ضربه زده اید؟ یا به طور خیالی در مصاحبه شرکت کرده اید؟ ایا ماشین خود را با یک دنده عقب ذهنی پارک کرده اید؟

تجسم خلاق نیاز به تمرین دارد 

 اینها نمونه هایی از تمرین های ذهنی هستند که بسیاری از ما بدون آنکه به آنها فکر کنیم در زندگی روزمره به انجام آنها می پردازیم. این تمرین ها فرایندهایی کودک گونه و تخیلی بوده و بسیار ارزشمند.

 هر وقت عملی انجام می دهیم برای مثال ضربه ای به توپ گلف می زنیم در واقع بدن ما در حال پاسخگویی به برنامه هایی است که به سلولهای مغزی مان داده شده است. این برنامه ها درست مانند برنامه کامپیوتری به جسم ما می گویند: این کار را بکن ، آن کار را بکن.

 حال اگر برنامه خوبی داشته باشید ضربه خوبی هم خواهید زد ، اگر برنامه‌ای که به مغز خود داده‌اید ، برنامه ، من نمی توانم این کار را انجام بدهم ، باشد دیگر چاره ای جز پیاده روی طولانی روی چمن زمین گلف نخواهید داشت!

 بدون شک هر چه بیشتر در این رشته ممارست کنید به تدریج این برنامه‌های خود کار ظریف تر تر و بهتر شده ضربات دقیق تر و بهتری خواهید زد. خیلی ها تصور می کنند تنها راه پیشرفت در یک مهارت و در این مثال در بازی گلف تمرین عملی آن است اما اینطور نیست! البته شما می توانید سلولهای مغزی خود را با استفاده از تمرینات عملی از نو برنامه ریزی کنید اما این بهترین راه نیست.

ورود به بخش تبلیغات هوشمند

 سریع ترین راه برای پیشرفت در هر زمینه ای همراه کردن تمرینات جسمانی منظم با تمرینات ذهنی منظم است. یافته‌های علمی اخیر ثابت کرده اند که وقتی ما خود را در حال انجام عملی تجسم می کنیم درست مثل موقعی که آن عمل کنیم انجام می دهیم می توانیم برنامه های ذهنی خود را تغییر دهیم. مغز ما برای ایجاد رفتارهای نوع دست به تغییرات الکتروشیمیایی در سلولهای خود می زند.

تجسم خلاق و اعتماد به نفس

 از طرفی ما می‌خواهیم برنامه سلول‌های مغزی مان حتی الامکان کامل و بی نقص باشد و از طرف دیگر می دانیم که ذهن ، تنها جایی است که می تواند هر کاری را در آن در حد کمال انجام داد. بنابراین می بینیم که برای کسب بهترین نتایج همزمان به تمرین ذهنی و تمرین جسمانی نیاز داریم. می‌توانیم بازی گلف  ،صحبت کردن در میان جمع ، اعتماد به نفس ، مهارت های رانندگی و تمام فنون دیگر را با نشستن بر روی صندلی راحتی و تمرین ذهنی آنها را بهبود ببخشیم.

 این اصل بارها و بارها از طریق آزمایشات دقیق و کنترل شده به اثبات رسیده است. دکتر ماکسول مالتز در کتاب معروف  سیبرنتیک روانی مثال هایی از بازیکنان دارد و بسکتبال است که با استفاده از این تکنیک ها به طور قابل ملاحظه ای از مهارت های خود را بهبود بخشیده اند. قهرمانان المپیک و ورزشکاران حرفه‌ای از فن عینی نگری شهودی استفاده می کنند.

بنابراین تعجبی ندارد که آنها را با چشمهای بسته در وسط زمین بازی و در حال تمرین ذهنی رشته ورزشی خود ببینیم. آنها مشغول نشاندن الگویی از کمال در ضمیر ناهشیار خود هستند که ارائه بازی پیشرفته ای را تضمین می کند. البته منظور من از این کار ارزش تمرینات عملی نیست. بلکه تکرار و تاکید این واقعیت است که تصور ذهنی نتایج آرمانی به ما کمک می‌کند که بسیار زودتر وبا صرف تلاشی کمتر نسبت به ظرفیت ها و توانایی های خویش آگاهی پیدا کنیم.

آثار تجسم خلاق بر زندگی 

 ارزش اساسی تمرین ذهنی در این است که ما را قادر به ارائه الگوهایی از عملکرد کامل و بدون نقص به سلولهای مغزی مان می کند. ما در سطح تخیل مرتکب اشتباه نمی شویم. علاوه بر آن یاد می‌گیریم که اگر مرتب نتایج نامطلوب را در ذهن تصور کنیم چیزی جز همان نتایج نصیبمان خواهد شد.  خیلی ها تمام زندگی خود را در فکر کردن به ترس ها و هراس ها می گذرانند و تازه تعجب می‌کنند که چرا همیشه گرفتار همان ترس ها و هراس ها هستند.

ورود به بخش تبلیغات هوشمند

 از حالا به بعد عادت کنید از طریق تخیل خود به پالایش توانایی‌های خود بپردازید. اگر می‌خواهید در کلاسی تدریس کنید, در اتاقی پر از افراد غریبه راه بروید, تماس تلفنی سختی داشته باشید یا برای اولین بار قایق بادبانی برانید, در هر حال قبل از هر چیز زمانی را به انجام بی عیب و نقص آن عمل در ذهن خود اختصاص دهید. موفق ترین مردم دنیا هم این کار را می کنند شما هم با آنها بپیوندید.

تفاوت خیالبافی با رویا

خیالبافی از دیدی همان رویاست زیرا شخص اعمال را در پندار انجام می‌دهد و در‌ ‌عالم خیال زمینه را برای رفع موانع و ناراحتی فراهم می‌آورد. محرک فرد در عالم‌‌ ‌رویا اغلب تمایلات و آرزوهای ارضا نشده‌اند و در عالم خیالبافی هم همین حالت وجود‌ ‌دارد. هم در رویا و هم در خیالبافی، خیالات رشد کرده و آدمی در ذهن خود حور و‌ ‌قصورمی سازد‌‌. ‌

افراد‌ ‌خیالباف در بیداری، با آزاد گذاردن ذهن از عالم واقع دور شده و با آن فاصله می‌گیرند. چیزهای غیرقابل وصول را در دسترس خود می‌بینند. اینان در بین خواب و‌ ‌بیداری هستند و صورت‌ها طبق قانون تداعی معانی یکی پس از دیگری، بدون نظم و ترتیب‌ ‌و رابطه منطقی پدید می‌آیند و می‌روند‌‌.

‌دنیای تخیل و رویا برای افراد زیبا، غنی و پرمعنی است و تازه‌‌های آن برای فرد‌ ‌به قدری قابل وصولند که آدمی می‌تواند با چشم بر روی هم نهادن و با کوچکترین احساس‌ ‌ناکامی و اضطراب آن عالم را برای خود پدید آورده و محسوس نماید‌‌. ‌‌فرق آن با رویا این است که رویا در خواب است و خیالبافی در بیداری. ‌

‌آری، خیالبافی نوعی رویا در بیداری است که برای ارضای تخیلی آرزوها و امیال‌ ‌ناکام مانده فعالیت می‌کند، آنچه در این مسیر عارض ذهن او می‌شود آن را واقعی‌ ‌پنداشته و در عین آگاهی از غیر واقعی بودن آن خوش است‌.‌

اگر به دنبال اطلاعات بیشتر هستید این مقاله را مطالعه کنید

 

امتیاز به ما
[تعداد: 0 میانگین: 0]

 

بازاریاب محصولات ما باشید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo