جملات مثبت چگونه حافظه را تقویت می‌کند؟

جملات مثبت

جملات مثبت نقش زیادی در زندگی انسان دارند. هرچه را بر زبان بیاورید، همان را به دست خواهید آورد. واژه ها نیز مانند افکار، نگرش ما هستند و همین کلمات تعیین می‌کنند که در زندگی چه چیزهایی را جذب و تجربه خواهیم کرد. اگر مصمم به شاد زیستن هستید، باید مواظب حرف‌های خود باشید و درباره ی  خود به طور مثبت صحبت کنید.

از بی اعتبار کردن خود بپرهیزید. این حرف به  معنای تظاهر به کمال نیست، بلکه بدین معناست که با ناله و زاری و گلایه از خود، از شغل، دوستان، خانواده و اطرافیان  نمی‌توان به احساس خوبی در مورد خویش دست یافت.

 وقتی بهانه کافی برای ناشاد بودن وجود دارد، شخص باید نگرش خود را تغییر دهد، طریقه حرف زدن خود را تغییر دهد و این مستلزم انضباط و صرف تلاش و انرژی و با این حال، خیلی ساده است. این که یاد بگیریم خود را به داشتن چه افکاری و گفتن چه حرف‌هایی مجاز بدانیم، ایجاب می‌کند که متفاوت از دیگران باشیم.

این ویژگی شاخص همه مردم خوشبخت است. بعضی‌ها این نگرش را اتخاذ می‌کنند: من حاضرم برای شادتر زیستن هر کاری انجام دهم، به شرط اینکه مجبور نباشم چیزی را در خود تغییر دهم. متأسفانه این اندازه از تعهد برای پیشرفت، کافی نیست.

جایگزین کردن جملات مثبت به جای جملات منفی

کلماتی که از آنها استفاده می‌کنیم، همیشه پس از تصفیه در ضمیر ناهشیار ما ته نشین شده، بخشی از شخصیت و آرامش روانی ما را شکل می‌دهند. همین کلمات با دقت، میزان جدیت و تعهد ما را برای کسب نتیجه به دیگران اعلام می‌کنند.

کلماتی وجود دارند که مانع پیشرفت ما می‌شوند. به عنوان مثال هر بار که از کلمه ((سعی )) استفاده می‌کنیم، نشان می‌دهیم  که احاطه ی  لازم را بر اوضاع نداریم. وقتی می‌گوییم: سعی می‌کنم این کار را به خوبی انجام دهم یا سعی می‌کنم  به موقع برسم یا  سعی می کنم شاد باشم در واقع می‌گوییم ممکن است بتوانیم این کارها را انجام دهیم و ممکن هم است نتوانیم.

جایگزین کردن می‌توانم به جای سعی می‌کنم حاکی از حس مبارزه طلبی و رودررویی است که نتایج بسیار بهتری برای ما به همراه خواهد داشت. شاید به نظر برسد که این پرداختن بیش از حد به جزئیات است، با این حال برای شکل دادن نوع نگرش انسان نسبت به خود و نگرش دیگران نسبت به او  حایز اهمیت است!

استفاده از فعل نمی‌توانم نیز باعث تحلیل توان شخصی فرد می‌شود. گفتن نخواهم کرد به جای نمی‌توانم اغلب به واقعیت نزدیکتر است. برای مثال، جمله من فردا شما را نخواهم دید به جای من نمی‌توانم فردا شما را ببینم نشان می دهد که فرد بر خود تسلط داشته و تصمیم خود را گرفته است.

1670436774460 - جملات مثبت چگونه حافظه را تقویت می‌کند؟

جملات مثبت بر حافظه شما تاثیر می‌گذارد

خیلی‌ها تلاش فراوانی به خرج می‌دهند تا به دیگران بگویند حافظه خرابی دارند. فکر می‌کنید که  چه بر سر حافظه شان می آید؟ مختل می‌شود! همان چیزی عایدمان می‌شود که انتظار داریم. در ارتباط با حافظه پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که ما هرگز چیزی را فراموش نمی‌کنیم.

تمام اطلاعات در ذهن ما باقی می‌مانند و تنها مشکلی که وجود دارد، یادآوری آنهاست. به همین دلیل  امروز اسم کسی را فراموش می‌کنیم و فردا آن را دوباره به خاطر می‌آوریم. مسلم است که آن اسم ذهن ما را  ترک نکرده بود که حالا دوباره برگردد، بلکه بار اول فقط موفق به یادآوری آن نشده ایم.

کلمات بر ضمیر ناهشیار تاثیر می‌گذارند و حافظه نیز ارتباط تنگاتنگی با ضمیر ناهشیار دارد. پس اگر مرتب به ضمیر ناهشیار خود این برنامه را بدهید: من همه چیز را به یاد می‌آورم آن وقت است که شاهد بهبودی محسوس یادآوری‌های خود خواهید بود. زیرا به این ترتیب شما به گونه‌ای  ناهشیار، انتظار یادآوری نام‌ها و شماره‌ها را دارید و به طور روز افزون نیز به آن دست خواهید یافت.

بیان مثبت

 بیان مثبت، اندیشه مثبتی است که شخص مرتب برای خود تکرار می‌کند. استفاده از بیان مثبت  به ما اجازه می‌دهد به گزینش اندیشه‌‌های شایسته و نشاندن آنها در ضمیر ناهشیار خود بپردازیم و از این رهگذر، احساس و عملکرد بهتری داشته باشیم. فرض کنید در بزرگ‌راهی مشغول رانندگی هستید و سردرد بسیار شدیدی  دارید. این فرصت خوبی است که قدرت واژه‌ها را با قدرت اندیشه درهم بیامیزد، پس شروع به تکرار این جمله کنید: سرم خوب و آرام و آسوده است.

وقتی این جمله را می‌گویید بدون شک زمزمه‌ای هم از کنار می‌شنوید که می‌گوید: بدبخت دروغگو، تو که  حالت خراب است!

 اگر به بیان جملات مثبت ادامه دهید ، اندیشه سلامتی در عمق ضمیر ناهشیار شما ریشه  می‌دواند وحالتان بهتر خواهد شد. نیم ساعت بعد این افکار از شما عبور خواهد کرد که تا همین چند دقیقه پیش سرم درد می‌کرد، اما حالا سردردم رفع شده است. آیا این تأثیر آن بیان مثبت بود یا فقط یک تصادف؟

 با استفاده از بیان مثبت می‌توان در زمینه‌های متفاوت به نتایج مثبت رسید. به عنوان مثال در زمین تنیس: من بازی خوبی خواهم کرد. در روابط خود با دیگران: رفتار مردم با من همیشه بر اساس علاقه و احترام است و من هم با دیگران رفتاری همراه با علاقه و احترام دارم. در ارتباط با نگرش ذهنی خود: من احساس تندرستی و خوبی و خوشبختی می‌کنم. و به همین ترتیب است در زمینه‌های بسیار دیگر.

بیان مثبت چیست؟

بیان مثبت به معنای بی نیازی از تلاش نیست بلکه به این معناست که برای شرطی سازی ذهن نسبت به خواسته‌‌های خود، راه میانبر در اختیار شماست. اگر تصمیم بگیرد بیان مثبت را به اصلی ثابت در زندگی خود تبدیل کنید، آن وقت است که به سهولت و قدرت این ابزار پی خواهید برد. استفاده از بیان مثبت، پیش از آنکه به نظر می‌رسد، ساده است.

این شیوه ی بیان،  پیچیده یا منحصر به طبقه ی روشنفکر نیست و چه بسا روشنفکرانی که می‌گویند: من قصد استفاده از این مزخرفات درجه ۳ را ندارم. نتیجه این خواهد بود که یک سال بعد هم هنوز همان آدم روشنفکر هستید، همان سردرد‌ها  را دارید و هنوز هم استفاده بهینه را از ذهن خود نمی‌برید ،اما باز هم انتخاب با شماست.

1670436716897 - جملات مثبت چگونه حافظه را تقویت می‌کند؟

 اصولی که هنگام استفاده از جملات مثبت باید به خاطر سپرده شود:

 اصل اول:

همانگونه که گفته شد، ذهن همیشه به طرف آنچه به آن می اندیشیم، حرکت می‌کند، بنابراین اگر بیان شما بدین گونه باشد:(( با شوهرم جرو بحث نخواهم کرد)) یا ((من مریض نیستم)) نتایج دلخواه عاید شما نخواهد شد. زیرا در این حالت ذهن شما همچنان شما را به طرف آنچه می‌گوید((نمی‌خواهم)) سوق خواهد داد. اگر در این باره بیشتر فکر کنید، بدون شک کسانی را به خاطر می‌آورید که تمام وقت خود را به صحبت درباره خواسته هایشان می‌گذراند و در حیرتند که چرا همیشه همان نصیبشان می‌شود.

اصل دوم:

اینطور است که با گفتن و نوشتن بیان مثبت می‌توان تاثیر آن را دو چندان کرد. تا زمانی که  بیان مثبت فقط در سطح تفکر باشد، ذهن به مسائل دیگر همچون ((برنامه‌ی نهار چه داریم؟)) یا ((بچه ها کجا هستند؟)) منحرف می‌شود، اما به زبان آوردن و نوشتن ذهن را همیشه آماده و مهیا نگه می‌دارد. زیرا به این طرف می توان حواس فیزیکی بیشتری را درگیر کرده و به این ترتیب تاثیر عمیق تری بر جای گذاشت.

اصل سوم:

اصل دیگری که در این زمینه مطرح می‌شود،  اهمیت تکرار است. برای بازسازی نظام عقایدی که ۲۰ سال مدافع  آن بوده‌ایم، به اصرار و پافشاری نیاز است. انتظار نداشته باشید که رشته زندگی شما با ۶ بار گفتن ((من بسیار شاد هستم)) دستخوش تغییر شود.

ورود به دوره سبک سلامتی

مکانیزم جملات مثبت

 کلمات ما بر نوع احساسات و افکار ما تاثیر می‌گذارند. افکار ما بر نوع بیان و احساس ما تاثیر می‌گذارند و احساسات ما نیز به نوبه خود برنوع بیان و افکار ما موثرند. وقتی احساس بدی داشته باشیم، تغییر کلام به مراتب آسان‌تر از تغییر نوع تفکر یا احساس ماست. آسان‌ترین راه، آن است که با کنترل حرف‌های خود، شروع تازه‌ای داشته باشیم. به طور خلاصه بیان مثبت ما، تاثیر عمیقی بر افکار و احساسات ما به جای می‌گذارد و آن وقت است که ما مستعد احساسات بهتر می‌شویم.

 

امتیاز به ما
[تعداد: 1 میانگین: 5]

 

همکار فروش محصولات ما باشید و پورسانت دریافت کنید:

1 دیدگاه برای “جملات مثبت چگونه حافظه را تقویت می‌کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo