بخشش چیست ؟ و چه تاثیری بر زندگی ما دارد؟

بخشش چیست

 بخشش چیست ؟

عفو خود و دیگران ، دادن رای مثبت به تفکر زیستن در زمان حال است.

((من هرگز مادرم را به خاطر آن کار نمی بخشم.))

((من نمی توانم خودم را ببخشم))

 آیا این جمله ها برای شما آشنا نیستند ؟ وقتی از بخشیدن دیگران امتناع می‌کنیم ، در واقع می‌گوییم: به جای آنکه برای بهبود اوضاع قدمی بردارم ، ترجیح می‌دهم در گذشته زندگی کنم و دیگران را به خاطر این اوضاع و احوال مورد سرزنش قرار دهم ((یا خودم را)). وقتی خود را نمی بخشیم ، ماندن در احساس گناه را بر می گزینم و به این ترتیب ، خود را در رنج روحی بیشتری قرار می‌دهیم.اما به راستی بخشش چیست ؟

 بخشش چیست ؟ دیگران را چگونه ببخشم ؟

بعضی ازمردم گویی بخشندگی را وارونه در کرده‌اند آنها فکر می‌کنند اگر مادر خود را به دلیل زشت بودن  او نمی‌بخشند ، مشکل ما در آنهاست. وقتی از بخشش دیگران  امتناع می کنیم  ،این ما هستیم که رنج می کشیم و با احساس نفرت روزهای خود را سپری می کنیم. در ۵۰ درصد موارد ، فرد گناهکار حتی خبر ندارد در سرما چه می گذرد. در حالی که ما خود را در کانون رنج های روانی قرار داده ایم ، ضیافت گناهکاری ، ورزش ملایم و شادمانی خود را در طول زندگی ادامه می دهد.

 

 اگر من از بخشیدن  دوستم که من را به مهمانی تولدش دعوت نکرده ، خودداری کنم ، خودم رنج میکشم. او زخم معده نمی‌گیرد ، بد خواب و افسرده نمی‌شود ، مزه ی  تلخی را در دهانش احساس نمی‌کند ،  این اتفاقات  برای من می‌افتند. جای تعجب نیست که اینطور نصیحتمان کرده اند: ((کسانی را که به  حقوق شما تجاوز کرده اند ، عفو کنید)) زیرا این تنها راه شاد و سالم زیستن است .

کینه ورزی یکی از اصلی ترین  علل بیماری‌هاست. به علاوه ، تا وقتی دیگران را به دلیل ناخشنودی خود مسئول و گناهکار بدانیم ، از قبول مسئولیت امتناع می‌کنیم. با سرزنش دیگران هرگز راه به جایی نمی بریم. وقتی می‌توانیم برای بهبود اوضاع قدمی برداریم که از سرزنش دیگران دست برداشته ایم.  ملامت کردن دیگران بهانه‌ای برای نپرداختن به واقعیت و بهانه‌ای برای قدم برنداشتن است.

 بخشش واقعی

 بخشش چیست ؟ اگر دوستم بگوید:  من تو را می بخشم ، اما نمی‌توانم اشتباهت را فراموش کنم. در واقع می‌گوید:  تو را تا اندازه ای می بخشم ، اما دلم می خواهد بعضی از دلخوری ها را برای خودم نگه دارم تا بعدها آسان تر بتوانم آن‌ها را به تو یاد آوری کنم. بخشش واقعی ، فراموش کردن و بیرون ریختن همه ی کدورت هاست. به اعتقاد من هر کس به بهترین شکلی که  می داند ،  زندگی را سپری می کند. البته در این راه ، اشتباهات بسیاری مرتکب می شود.

بیشتر بخوانید  نقش باور در زندگی انسان چیست؟|باورها چگونه شکل می گیرند

گاه بر اساس اطلاعات نادرست رفتار می‌کند و  گاه کارهای احمقانه ای از او سر می زند ، با این حال در همه این موارد ، به بهترین نحو ممکن عمل کرده است. هیچ کس کامل و بی عیب نیست. والدین ما به بهترین نحوی که می‌دانستند ، ما را تربیت کرده اند.

دیگران را سرزنش نکنید

آنها بر اساس اطلاعاتی که داشتند و با  شهامت ، قدم در قلمرو ناشناخته دوران بچه‌داری گذاشتند. سرزنش کردن مداوم آنها به دل دلیل عدم انجام صحیح وظایف پدر و مادری ، کاری بیهوده است. بعضی ها هرگز والدین خود را نمی بخشند و زندگی خود را طوری تنظیم می کنند که به  آنها نشان دهند وظایف خود را درست انجام نداده‌اند در واقع می‌خواهند بگویند: این تقصیر شماست که  من ورشکسته ، تنها و غمگینم ،  پس حال بنشینید و رنج کشیدن مرا تماشا کنید.

 

سرزنش کردن دیگران برای ما ثمری ندارد و چیزی را تغییر نمی‌دهد. آب رفته به جوی باز نمی‌گردد. سرزنش کردن اوضاع جوی چه کمکی به ما میکند ؟ سرزنش کردن دیگران هم همین طور است. وقتی راه بخشش را بر می گزینیم و تغییر می کنیم ، دیگران هم تغییر می کنند.

بخشش را تمرین کنید.

وقتی نگرشی خود را نسبت به دیگران عوض می کنیم ، آنها هم تغییر رفتار خود را شروع می کنند.  گویی همان لحظه که تصمیم به تغییر زاویه دید خود می گیریم  ،دیگران هم به انتظارات تغییر یافته ما پاسخ مثبت می‌دهند.

 بخشش خود

 بخشش چیست ؟ اگربخشیدن دیگران مشکل است ، بخشیدن خود به مراتب دشوارتر است. بسیاری از افراد در طول زندگی به خاطر کوتاهی هایی که به خود نسبت می‌دهند  ، به تنبیه روانی و جسمانی خود می‌پردازند. این مجازات‌ها به اشکال گوناگونی مانند پرخوری ، کم خوری ،  شراب خوری ، ویران کردن نظام دار همه ی روابط ، زندگی در فقر و بیماری ظاهر می شوند.

ریشه ی   تمامی این رنج ها در نظام باوری است که می‌گوید: اعمال شیطانی بسیاری از من سر زده است ، من گناهکارم یا من  لیاقت سلامتی و خوشحالی را ندارم. علت بیماری بسیاری از افراد این است که خود را لایق تن درستی نمی دانند.

بیشتر بخوانید  اسرار ذهن ثروتمندان

اگر تاکنون احساس گناه کار کرده‌اید ، به عقیده‌ی من دیگر کافی است. چرا ادامه می‌دهید ؟ با تداوم احساس گناه در سال‌های آینده هم مشکل حل نخواهد شد. این احساس را از خود بیرون کنید. هرچند بیرون کردن آن همیشه کار آسانی نیست. نگه داشتن ذهن سالم مانند نگه داشتن جسم سالم به تلاش  فراوانی نیاز دارد ، اما به زحمت  آن می‌ارزد.

ورود به بخش تبلیغات هوشمند

 سرزنش کردن و احساس گناه ، هر دو احساساتی خطرناک و مخربند. وقتی به سرزنش خود و دیگران می پردازیم از مسئله اصلی که باید کاری در رابطه با آن انجام دهیم ، غافل می شویم. انتخاب همیشه با ماست که مهارت زندگی خود را به دست بگیریم و در حال زندگی کنیم ، یا خود را در  لجاجت ها و پریشانی های گذشته زنجیر کنیم.

شما دوست عزیزی که این مقاله را مطالعه کردید,مطمئن هستم که به دنبال سعادت هستید حالا یا مالی یا در روابط یا بالاتر از اینها رسیدن به عشق به خداوند.بدانید که بخشش هم گزینه ای است که به شما در رسیدن به اهدافتان کمک می کند.

 

امتیاز به ما
[تعداد: 0 میانگین: 0]

 

بازاریاب محصولات ما باشید:

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.