روش درست توکل به خداوند چگونه است ؟

روش درست توکل به خداوند

روش درست توکل به خداوند چگونه است ؟

یکی از راه های دوری از ترس توکل است. توکل برای انسان مانند محافظ است. و آن محافظ خداوند است. توکل یعنی ایمان داشتن به خدا و به جهان هستی. خداوند به ما نیازی ندارد  اما ما به خداوند نیاز داریم. تمام قدرت در دست خداوند است و اگر ما با خداوند رابطه ای خوب داشته باشیم دیگر اتفاقات بد در زندگیمان نمی افتد. از ته قلبمان احساس خوبی داریم. و همه امور را به خداوند سپرده ایم که در بهترین وقت و با بهترین روش گره از کارهای ما باز می کند.در این مقاله در مورد روش درست توکل به خداوند می گوییم.

 کارمندی که در اداره تمام ترسش از این است که نکند رئیس او از کار برکنارش کند تمام سعی خود را می‌کند تا او را راضی نگه دارد .چون فکر می کند اگر از کار برکنار شود دیگر منبع درآمدی ندارد در حالی که روزی رسان او کس دیگری است که تمام قدرت در دست اوست. ما در طول روز و در بیشتر امور زندگی فراموش می کنیم که خدایی هست که باید به او توکل کنیم. در عوض تسلیم کسانی می شویم که او خود هم نیازمند است.

توکل چیست و روش درست توکل به خداوند چگونه است ؟

 توکل یعنی اینکه با تمام وجود خود را به خدا بسپاریم و مطمئن باشیم که خداوند یاری مان خواهد کرد. اگر مشکلی برای مان پیش می آید متوسل به هر کس و هر چیزی می شویم و نتیجه نمی‌گیریم , و آخر کار هم از خدا گلایه می کنیم که چرا به هر دری میزنیم بسته است. هیچ وقت از خود سوال نمی کنیم که چرا مشکلات خود را به خدا نسپرده ایم و برعکس مشکلات خود را با کسانی در میان گذاشته ایم که خود نیز هزاران مشکل دارند و در حل آن عاجز هستند. خداوند خود فرموده است که من از رگ گردن به شما نزدیکتر هستم.

ورود به بخش تبلیغات هوشمند

 در دنیا یک قدرت وجود دارد و آن قدرت خداوند است .و هیچ قدرتی دیگر جز آن وجود ندارد. تا خداوند نخواهد کسی نمی تواند ما را مجبور به انجام کاری کند و هیچ حرکت و نیرویی خارج از خواست خداوند نیست. هیچ قدرتی به جز قدرت خداوند وجود ندارد و این به انسان آرامش می دهد چون می فهمد که قوی ترین قدرت دنیا همیشه با اوست و ما باید بفهمیم که چگونه از آن استفاده کنیم و به آن وصل

بیشتر بخوانید  دانلود کتاب راز || با فرمت PDF

شویم. و آن قدرت توکل است.معنی توکل این است که خداوند می‌گوید آن چیزی را که میخواهی به من بسپار من آن را به تو میدهم. نیازی نیست که ما به دنبال راههای برآورده شدن مشکلات مان باشیم چون فقط خداوند این مسیرها را می داند.

فقط خداوند متعال به چگونگی ها اشراف دارد بنابراین باید روش درست توکل به خداوند را یاد بگیریم

 فکر کردن به اینکه چگونه و از چه راهی قرار است مشکلات ما حل شود ما را دچار ترس می کند. و ترس نیز توکل را از بین می برد. همانگونه که تو کل, ترس و غم و اندوه ما را کم میکند. توکل باعث قوی شدن انسان میشود و وقتی که انسان قوی می‌شود همان حس قدرت بهترین احساس و دست آورد را به زندگی ما می آورد. اگر توکل نباشد ما به غیر خدا پناه می بریم و نتیجه آن جز پشیمانی و ناراحتی نیست.

ورود به بخش تبلیغات هوشمند

 امام علی می فرمایند : هرکس به خدا توکل کند دشواریها برایش آسان می‌شود و اسباب برایش فراهم می شود.

 خداوند در قرآن می فرماید : و او را از راهی که گمان نمی برد روزی می دهیم و کسی که بر خدا توکل نماید او برایش کافی است.

نا امیدی از وسوسه های شیطان است

 وقتی به خداوند توکل می کنیم دیگر نباید ناامید شویم چون شیطان دائماً ما را وسوسه می‌کند که ما را ناامید کند. مثلاً اگر بخواهیم ازدواج کنیم به این فکر میکنیم که نمی توانیم چون درآمد پایینی دارم یا سواد من اندک است. و یا خانه و ماشین ندارم. و کسی حاضر نیست با من ازدواج کند. این افکار تماما وسوسه شیطان است که باعث می شود ما به خدا توکل نکنیم و با خود فکر کنیم که با تو کل درامد من زیاد نمی‌شود یا کسی به من زن نمی دهد. در صورتی که هیچ قدرتی وجود ندارد جز قدرت خداوند یکتا. برای ما انسانها همه چیز نشدنی است اما برای خدا همه چیز شدنی است.

بیشتر بخوانید  دانلود کامل کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید | فایل PDF

 اگر انسان توکل کند هم راستای خداوند می شود و برای او همه امور شدنی می شود. ما راه برآورده شدن خواسته هایمان را نمی دانیم و قشنگی آنهم به ندانستن آن است. ما نباید از رحمت خداوند ناامید شویم. کار شیطان این است که بنده خداوند را ناامید کند و آنقدر بنده خدا را ناامید می‌کند  که در بعضی مواقع افراد دست به خودکشی میزنند. آیا نتیجه خودکشی چیزی جز ناامید شدن از رحمت خداوند نیست؟

ورود به بخش تبلیغات هوشمند

 وقتی توکل می کنید و مطمئن هستید که به آرزویتان می‌رسید دیگر نباید دنبال راه آن باشید و دائماً به این فکر کنید که از کجا و چگونه قرار است این اتفاق بیفتد. یک فروشنده را در نظر بگیرید اگر قرار باشد که هر روز به این فکر کند که مشتری هایش از کجا و چگونه وارد مغازه اش می شوند, احتمالا بعد از مدتی تا آستانه جنون پیش میرود. اما او فقط با توکل می‌تواند هر روز ببیند که مشتری های متفاوتی در مغازه وی خرید می کنند و به راحتی امرار معاش کند.

چگونه توکل کنم ؟

 اگر بخواهم مثال دیگری را برای شما عنوان کنم از ازدواج نام می برم. آیا می دانستیم چطوری همسر خود را انتخاب میکنیم و از چه راهی؟ ما نباید دائماً به فکر راه آن باشیم. راه آن را خداوند مهربان به بهترین روش انتخاب می کند. توکل ما را نترس و شجاع می کند و دیگر از آینده نمی ترسیم. در توکل تکیه گاه فقط خداست و انسان خود را متصل به خدا می داند و تنها به پشتیبانی او توجه دارد همانطور که بدون پشتیبانی خداوند , او هیچ است. پس اگر خواسته انسان با مصلحت خداوند جور باشد برایش به بهترین شکل ممکن اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید  راز جذب ثروت با خواستن و آرزو کردن را بدانید

 البته این را بیاد داشته باشید توکل به این معنا نیست که در خانه بنشینید و هیچ کاری نکنید و انتظار داشته باشید که خداوند روزی شما را بدهد. و گره از کار های شما باز کند. همانطور که گفته اند از تو حرکت ازخدا برکت. باور داشته باشید که هیچ کس به اندازه ای خداوند مهربان , بنده خودش را دوست ندارد و فقط خدا از خیر و صلاح بندگانش اطلاع دارد.

 امام باقر(ع) می فرمایند : کسی که توکل بر خدا کند مغلوب نمی شود و کسی که با خدا پناهنده شود شکست نمی خورد.

 این مقاله را با سخنی از پیامبر اسلام به پایان می رسانیم:

 پیامبر اکرم (ص) گروهی را دید که برای کسب روزی به دنبال کشت و کار نمی روند, فرمود : چه می کنید؟ گفتند: ما متوکلین هستیم و بر خدا توکل میکنیم.

 فرمود : شما متوکل نیستید بلکه متکل یعنی سر بار مردم اید.

 هر که حاجت ز غیر خدا می طلبد او گدایی است که حاجت ز گدا می طلبد

 

امتیاز به ما
[تعداد: 1 میانگین: 1]

 

‫1 نظر ارسال شده در “روش درست توکل به خداوند چگونه است ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.