روش درست توکل به خداوند چگونه است؟

روش درست توکل به خداوند

روش درست توکل به خداوند بسیار اهمیت دارد. خیلی از انسان‌ها در زبان همیشه به خداوند توکل می‌کنند اما در قلب خود توکل به خدا ندارند.

یکی از راه های دوری از ترس توکل است. توکل برای انسان مانند محافظ است، و آن محافظ خداوند است. توکل یعنی ایمان داشتن به خدا و به جهان هستی.

خداوند به ما نیازی ندارد  اما ما به خداوند نیاز داریم. تمام قدرت در دست خداوند است و اگر ما با خداوند رابطه ای خوب داشته باشیم دیگر اتفاقات بد در زندگیمان نمی‌افتد.

از ته قلبمان احساس خوبی داریم. و همه امور را به خداوند سپرده ایم که در بهترین وقت و با بهترین روش گره از کار‌های ما باز می کند. در این مقاله در مورد روش درست توکل به خداوند مطالبی به شما ارائه می‌دهیم.

 کارمندی که در اداره تمام ترسش از این است که نکند رئیس او از کار برکنارش کند تمام سعی خود را می‌کند تا او را راضی نگه دارد.

چون فکر می‌کند اگر از کار برکنار شود دیگر منبع درآمدی ندارد در حالی که روزی رسان او کس دیگری است که تمام قدرت در دست اوست.

1669071763157 - روش درست توکل به خداوند چگونه است؟

 

ما در طول روز و در بیشتر امور زندگی فراموش می کنیم که خدایی هست که باید به او توکل کنیم. در عوض تسلیم کسانی می‌شویم که او خود هم نیازمند است.

روش درست توکل به خداوند

روش درست توکل به خداوند یعنی اینکه با تمام وجود خود را به خدا بسپاریم و مطمئن باشیم که خداوند یاری‌مان خواهد کرد. اگر مشکلی برای مان پیش می‌آید متوسل به هر کس و هر چیزی می‌شویم و نتیجه نمی‌گیریم.

 آخر کار هم از خدا گلایه می‌کنیم که چرا به هر دری میزنیم بسته است. هیچ وقت از خود سوال نمی کنیم که چرا مشکلات خود را به خدا نسپرده ایم.

و برعکس مشکلات خود را با کسانی در میان گذاشته ایم که خود نیز هزاران مشکل دارند و در حل آن عاجز هستند. خداوند خود فرموده است که من از رگ گردن به شما نزدیکتر هستم.

 در دنیا یک قدرت وجود دارد و آن قدرت خداوند است. و هیچ قدرتی دیگر جز آن وجود ندارد. تا خداوند نخواهد کسی نمی‌تواند ما را مجبور به انجام کاری کند و هیچ حرکت و نیرویی خارج از خواست خداوند نیست.

1669071636394 - روش درست توکل به خداوند چگونه است؟

روش درست توکل به خداوند یعنی ایمان به قدرت خدا

هیچ قدرتی به جز قدرت خداوند وجود ندارد و این به انسان آرامش می‌دهد چون می فهمد که قوی ترین قدرت دنیا همیشه با اوست و ما باید بفهمیم که چگونه از آن استفاده کنیم و به آن وصل شویم. و آن قدرت توکل است.

روش درست توکل به خداوند این است که خداوند می‌گوید آن چیزی را که میخواهی به من بسپار من آن را به تو می‌دهم. نیازی نیست که ما به دنبال راه‌های برآورده شدن مشکلات مان باشیم چون فقط خداوند این مسیرها را می داند.

روش درست توکل به خداوند آرامش بخش است

 فکر کردن به اینکه چگونه و از چه راهی قرار است مشکلات ما حل شود ما را دچار ترس می‌کند. و ترس نیز توکل را از بین می برد. همانگونه که تو کل، ترس و غم و اندوه ما را کم میکند. توکل باعث قوی شدن انسان میشود.

و وقتی که انسان قوی می‌شود همان حس قدرت بهترین احساس و دستآورد را به زندگی ما می آورد. اگر توکل نباشد ما به غیر خدا پناه می‌بریم و نتیجه آن جز پشیمانی و ناراحتی نیست.

1669071711094 - روش درست توکل به خداوند چگونه است؟

روش درست توکل به خداوند یعنی سپردن زندگی با تمام جزئیاتش به خداوند. یعنی تسلیم شدن کامل به خداوند. در تسلیم شدن رازی بزرگ نهفته است.

 امام علی می فرمایند: هرکس به خدا توکل کند دشواری‌ها برایش آسان می‌شود و اسباب برایش فراهم می‌شود. پس با روش درست توکل به خداوند آرامش را به خود هدیه کنید.

 خداوند در قرآن می‌فرماید : و او را از راهی که گمان نمی برد روزی می‌دهیم و کسی که بر خدا توکل نماید او برایش کافی است.

نا امیدی از وسوسه های شیطان است

 وقتی به خداوند توکل می‌کنیم دیگر نباید ناامید شویم چون شیطان دائماً ما را وسوسه می‌کند که ما را ناامید کند.

مثلاً اگر بخواهیم ازدواج کنیم به این فکر میکنیم که نمی‌توانیم چون درآمد پایینی دارم یا سواد من اندک است. و یا خانه و ماشین ندارم. و کسی حاضر نیست با من ازدواج کند.

این افکار تماما وسوسه شیطان است که باعث می شود ما به خدا توکل نکنیم و با خود فکر کنیم که با توکل درآمد من زیاد نمی‌شود یا کسی به من زن نمی دهد.

در صورتی که هیچ قدرتی وجود ندارد جز قدرت خداوند یکتا. برای ما انسانها همه چیز نشدنی است اما برای خدا همه چیز شدنی است.

 اگر انسان توکل کند هم راستای خداوند می‌شود و برای او همه امور شدنی می شود. ما راه برآورده شدن خواسته‌هایمان را نمی‌دانیم و قشنگی آنهم به ندانستن آن است.

ما نباید از رحمت خداوند ناامید شویم. کار شیطان این است که بنده خداوند را ناامید کند و آنقدر بنده خدا را ناامید می‌کند  که در بعضی مواقع افراد دست به خودکشی می‌زنند.

آیا نتیجه خودکشی چیزی جز ناامید شدن از رحمت خداوند نیست؟ پس باید یاد بگیریم روش درست توکل به خداوند و با تمام وجود به آن ایمان داشته باشیم.

 وقتی توکل می‌کنید و مطمئن هستید که به آرزویتان می‌رسید دیگر نباید دنبال راه آن باشید و دائماً به این فکر کنید که از کجا و چگونه قرار است این اتفاق بیفتد.

یک فروشنده را در نظر بگیرید اگر قرار باشد که هر روز به این فکر کند که مشتری هایش از کجا و چگونه وارد مغازه اش می شوند، احتمالا بعد از مدتی تا آستانه جنون پیش می‌رود.

اما او فقط با توکل می‌تواند هر روز ببیند که مشتری‌های متفاوتی در مغازه وی خرید می‌کنند و به راحتی امرار معاش کند.

چگونه توکل کنم؟

 اگر بخواهم مثال دیگری را برای شما عنوان کنم از ازدواج نام می‌برم. آیا می دانستیم چطوری همسر خود را انتخاب می‌کنیم و از چه راهی؟ ما نباید دائماً به فکر راه آن باشیم.

راه آن را خداوند مهربان به بهترین روش انتخاب می‌کند. توکل ما را نترس و شجاع می‌کند و دیگر از آینده نمی ترسیم. با توکل دیگر نگران بیماری هم نیستیم.

در توکل تکیه گاه فقط خداوند است و انسان خود را متصل به خدا می داند و تنها به پشتیبانی او توجه دارد همانطور که بدون پشتیبانی خداوند، او هیچ است.

1669071675131 - روش درست توکل به خداوند چگونه است؟

پس اگر خواسته انسان با مصلحت خداوند جور باشد برایش به بهترین شکل ممکن اتفاق می‌افتد. در هر لحظه خداوند همراه ما است.

 البته این را به یاد داشته باشید توکل به این معنا نیست که در خانه بنشینید و هیچ کاری نکنید و انتظار داشته باشید که خداوند روزی شما را بدهد. و گره از کار های شما باز کند.

همانطور که گفته اند از تو حرکت ازخدا برکت. باور داشته باشید که هیچ کس به اندازه ای خداوند مهربان، بنده خودش را دوست ندارد و فقط خدا از خیر و صلاح بندگانش اطلاع دارد.

ورود به دوره سبک سلامتی

 امام باقر(ع) می فرمایند: کسی که توکل بر خدا کند مغلوب نمی شود و کسی که با خدا پناهنده شود شکست نمی‌خورد.

 این مقاله را با سخنی از پیامبر اسلام به پایان می رسانیم

 پیامبر اکرم (ص) گروهی را دید که برای کسب روزی به دنبال کشت و کار نمی روند، فرمود: چه می کنید؟ گفتند: ما متوکلین هستیم و بر خدا توکل می‌کنیم.

 فرمود : شما متوکل نیستید بلکه متکل یعنی سر بار مردم اید. هر که حاجت ز غیر خدا می طلبد او گدایی است که حاجت ز گدا می طلبد.1671116630994 - روش درست توکل به خداوند چگونه است؟

لینک کانال تلگرام ما: گروه تحقیقاتی جذب ساده

jazbesadeh@امتیاز به ما
[تعداد: 2 میانگین: 3]

 

همکار فروش محصولات ما باشید و پورسانت دریافت کنید:

1 دیدگاه برای “روش درست توکل به خداوند چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo