نقش باور در زندگی انسان چیست؟ باور‌ها چگونه شکل می‌گیرند

1672526492518 600x400 - نقش باور در زندگی انسان چیست؟ باور‌ها چگونه شکل می‌گیرند

نقش باور در زندگی انسان چیست؟برای رسیدن به جواب این سوال از ابعاد وجود انسان شروع می‌کنم. اگر انسان‌ها را بر اساس  ابعاد وجودی ایشان تقسیم بندی  کنیم به سه بعد در وجود آنها می‌رسیم. بعد اول دنیای کاملاً فیزیکی انسان‌ها است. دنیایی که قابل لمس است. می‌توانیم آن را ببینیم. به تعبیری دنیای سایه‌ها. واقعیت این است که انسان‌ها ۹۹% درگیر بعد فیزیکی وجود خود شده‌اند. و در تمام طول عمر با سایه‌ها درگیر هستند.

بعد دوم افکار انسان‌ها است. که یک مرحله بالا‌تر از بعد فیزیکی می‌باشد. اما بعد سوم بسیار ارزشمند‌تر، والاتر و شگفت انگیز‌تر از ابعاد دیگر است. بر طبق  آیات و همچنین در روایات دین مقدس اسلام خداوند از روح خود در جسم بشر دمیده است. بنابراین روح ما انسان‌ها بسیار بزرگ و والا است. چون قسمتی از وجود خداوند هستیم. که متأسفانه یک درصد از انسانها اعتقاد دارند که  روح بر جسم و حتی فکر ما ارجحیت دارد.

به راستی چرا بعضی از انسان‌ها به درجات پایین انسانیت نزول می‌کنند. چرا برای بعضی از آدم‌ها فقط سایه‌ای از انسانیت  باقی مانده است. چرا آدم‌ها فکر می‌کنند آخرت و حساب کتابی وجود ندارد. همچنین به راحتی سر همدیگر را کلاه می‌گذارند بدون اینکه ترسی از خداوند داشته باشد. چرا این روز‌ها بازار دروغ و ریا بسیار زیاد شده است.

تمام این اتفاقات ناخوشایند ریشه در نقش باور‌های منفی در زندگی ما انسان‌ها دارد. باور‌هایی که بر اثر تکرار به وجود آمده است. تکرار رفتار‌های فیزیکی بد. و تکرار افکار ناشایست. باور‌ها زندگی ما را می‌سازند به گفته آنتونی رابینز انسان ماشین اثبات باور‌های خویش است. یعنی اگر یک انسان را ماشین  فرض کنیم، طوری برنامه ریزی شده که باور‌هایش را اثبات کند. باور‌ها در ضمیر ناخودآگاه ما شکل می‌گیرند.

1672526523801 - نقش باور در زندگی انسان چیست؟ باور‌ها چگونه شکل می‌گیرند

نقش باور در زندگی انسان چگونه است؟

 باور‌ها تکرار بسیار زیاد افکار ما هستند. و به صورت کاملا مخفیانه شکل می‌گیرند. در اصل مسئول باورهای ما خود ما هستیم. اما از آنجایی که ناخواسته و شاید نادانسته و به شکل‌های مختلف از طریق محیط اطراف باور‌های ما شکل گرفته، می‌توانیم بگوییم کمی بی تقصیریم. اما این بدان معنا نیست که تلاشی برای اصلاح آنها انجام ندهیم. چون نقش باور در زندگی انسان بینهایت مهم است.

مثلاً یک اتفاق بد برای ما می‌افتد. و از این اتفاق، یک بت در درون خود می‌سازیم. اجازه بدهید از خودم شروع کنم. چند وقت پیش با چک بانکی ضمانت یکی از دوستانم را قبول کرده بودم. با اینکه می‌دانستم دوست من آدم خوش حسابی نیست. این اشتباه شماره یک من بود که با وجودی که خبر از بد حسابی طرف مقابلم داشتم ضمانت وی را قبول کردم.

پس از اینکه این اتفاق افتاد تقریبا هر شب به این موضوع فکر می‌کردم که اگر طرف نتواند چک‌های ضمانت را پاس کند، چه اتفاقی می‌افتد این اشتباه شماره دو من بود. با اینکه تا سر رسید چک‌ها مدت زیادی مانده بود، اما من با افکار خود، یک اتفاق بد را ناخواسته داشتم رقم می‌زدم. روز موعود فرا رسید. همانطور که من بار‌ها و بار‌ها در افکار خودم پیش بینی این روز را می‌کردم  چک پاس نشد. چاره ای نداشتم جز اینکه از حساب شخصی خودم  چک را پاس کنم.

بعد از این قضیه حدود سه سال  دوست من نتوانست قرض خود را ادا کند و من در این مدت بار‌ها و بار‌ها به حرکت زشت دوستم فکر می‌کردم. این اشتباه شماره سه من بود. که باعث شد یک مقدار از پول را بالا بکشد.

بر روی این موضوع به خصوص زمانی به خودم آمدم که دیدم این مسئله خیلی بر روی روح و روان من تاثیر منفی گذاشته است. بنابراین تصمیم گرفتم دیگر به این موضوع فکر نکنم. و این بهترین تصمیمی بود که من گرفتم. افکاری که من بار‌ها به آن توجه می‌کردم یک به یک به واقعیت تبدیل می شد.

1672526492731 - نقش باور در زندگی انسان چیست؟ باور‌ها چگونه شکل می‌گیرند

با کنترل ورودی‌های ذهن باور‌های مثبت ایجاد کنیم

اگر شما هم به زندگی خود بنگرید، از این دست مسائل زیاد دارید. ریشه تمام بدی‌ها یا حداقل رفتن به سمت بدی‌ها، در تکرار افکار بد ما است، که احساسات بد را به وجود می‌آورد. نکته دیگر این قضیه این است که در چنین مواقعی اگر شما آن شخص را به طور کلی از زندگی خود بیرون نکنید، البته منظور من این است که آن شخص را از افکار خود بیرون کنید؛ خیلی طول نمی‌کشد که یک نفر دیگر با همان مشخصات در زندگی ما پدیدار می‌شود.

و باید مدتی از عمر خود را به این آدم و بدی‌هایی که در حق شما  کرده است اختصاص دهید. شاید شما به این باور هم برسید که در زندگی شما همیشه افراد نامرد وجود دارد. و این از خصوصیات بی نقص قانون جذب است که آدمهای بد یک به یک در زندگی ما پدیدار می‌شوند. پس راه حل این است به آن شخص فکر نکنید و او را ببخشید. بخشش بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. و به همین راحتی از زندگی شما بیرون می‌روند.

راه دور ماندن از باور‌های غلط

 پس راه حل؛ بی توجهی شما به افکار و آدم‌های بد است. سپس بر روی خوبی‌های جهان هستی و آدم‌های خوبی که در این دنیا وجود دارند تمرکز کنید. به مرور زمان افکار مثبت شما تبدیل به باور‌های مثبت می‌شود. طولی نمی‌کشد که در زندگی شما  فقط آدم‌های مثبت وجود دارند. و آنها زندگی شما را احاطه می‌کنند. باید به شما بگویم باور‌ها بسیار قوی هستند. و قادرند هر اتفاقی را که با تکرار به آن فکر می‌کنید رقم بزنند. پس نقش باور در زندگی انسان‌ها انکار ناپذیر است.

اما خبر خوشحال کننده این است که آدم‌ها از باور‌ها بسیار قوی‌تر هستند. و به راحتی می‌توانند آنها را تغییر دهند. اگر شما باور داشته باشید که می‌توانید ثروتمند شوید حتما اتفاق می‌افتد، و شما به زودی تبدیل به یک فرد ثروتمند خواهید شد. و به زودی راه‌هایی در زندگی شما پدیدار می‌شوند. راه‌های ثروت سازی که تعجب می‌کنید تا به حال کجا بوده‌اند.

 همه ما کم و بیش گالیله را می‌شناسیم، کتابی  که این دانشمند  بزرگ نوشت چند صد سال ممنوع بود. و حتی کلیسا در آن زمان قصد کشتن وی را داشتند. گالیله در این کتاب اثبات کرده بود که همه سیارات به دور خورشید می‌چرخند و این بر خلاف باوری بود که انسان‌های آن زمان داشتند.

آنها بر این باور بودند، که زمین مرکز دنیا است. و تمام سیارات به دور زمین می‌چرخد. این باور  آنقدر قوی بود که هیچ کس جرات نداشت حتی یک لحظه بر خلاف آن فکر کند. و این باور  باعث شد که کتاب گالیله چند قرن بعد چاپ شود به همین دلیل است که می‌گویم باور‌ها بسیار قوی هستند.

1672526492329 - نقش باور در زندگی انسان چیست؟ باور‌ها چگونه شکل می‌گیرند

 باور‌ها چگونه شکل میگیرند

 تمام چیز‌هایی که در طول روز می‌بینیم  و باعث جلب توجه ما می‌شود  تبدیل به یک فکر می‌شود. و همچنین تمام جملاتی که در طول روز از دیگران می شنویم باز به همین ترتیب می‌تواند تبدیل به افکار ما شوند. هر چند که باعث دیدن و شنیدن آن چیز‌ها و آن جملات باز هم خودمان هستیم.

که این مسئله از آنجایی که جزء مسائل ریز در قانون جذب هست ما سعی می‌کنیم در یک مقاله دیگر در این مورد صحبت کنیم. و این افکار اگر تکرار شوند تبدیل به ارتعاش می‌شوند همانطور که در مبحث ارتعاش صحبت کردیم، ارتعاش می‌تواند بر ماده تاثیر بگذارد. همین امر به مرور زمان تبدیل به باور می‌شود و در زندگی ما پدیدار می‌شود.

 به عنوان مثال اگر در طول زمان ما به این باور رسیده‌ایم که برای  ثروتمند شدن باید روزی ۱۶ ساعت کار کنیم مطمئن باشید که شما با همین باور ثروتمند می‌شوید. اما اتفاقی که این وسط افتاده است شما بعد از اینکه ثروتمند شدید یک جسم فرسوده دارید. چون زیاد به خود استراحت نداده‌اید. بر روی باور‌های تان خیلی حساس باشید.

ورود به دوره سبک سلامتی

این را بدانید که جهان پر از فراوانی است. باور به فراوانی نعمت‌ها را در تمام ابعاد به سمت شما سرازیر می‌کند. اگر این را باور داشته باشید که باور‌های شما می‌تواند شما را به همه چیز و همه کس برسانند، آیا راحت‌تر نیستیم. پیشنهاد می‌کنم در مورد باور بیشتر مطالعه داشته باشید.1671116630994 - نقش باور در زندگی انسان چیست؟ باور‌ها چگونه شکل می‌گیرند

لینک کانال تلگرام ما: گروه تحقیقاتی جذب ساده

jazbesadeh@امتیاز به ما
[تعداد: 2 میانگین: 5]

 

همکار فروش محصولات ما باشید و پورسانت دریافت کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo