آیا استرس میتواند باعث دیابت شود؟

آیا استرس میتواند باعث بیماری دیابت شود؟

آیا استرس میتواند باعث دیابت شود؟طبق تحقیقات به عمل آمده توسط محققان یکی از مهمترین علل ابتلا به دیابت، استرس طولانی مدت است. در این نوع استرس بدن همواره درحال ترشح هورمون کورتیزول است، و این به شدت بر روی تمام بافتهای بدن تاثیر منفی میگذارد.

چگونه قندخون افزایش پیدا میکند و آیا استرس میتواند باعث دیابت شود؟

دیابت یک بیماری مربوط به سوخت و ساز است و زمانی نمود پیدا می کند که قندخون افزایش پیدا کند. قندخون زمانی افزایش پیدا می کند که میزان انسولین در خون کاهش پیدا کند؛ این به این معنی است که سلولهای بتا در پانکراس توانایی تولید انسولین را ندارند.

بیماران دیابت نوع یک جزء این دسته افراد هستند. در واقع افرادی که به دیابت نوع یک مبتلا هستند فاقد انسولین در بدن خود هستند. بنابراین این بیماران حتما باید انسولین تزریق نمایند. چون گزینه اصلی برای پایین آمدن قندخون در بدن، هورمون انسولین است. و اگر قند خون کنترل نشود اتفاقات جدی در بدن رخ میدهد.

7002 - آیا استرس میتواند باعث دیابت شود؟

اما قندخون به شکل دیگری هم در بدن افزایش می یابد. این مورد به شدت در بیماران دیابت نوع دو شایع است. به این شکل که در بدن بیماران دیابت نوع دو انسولین موجود است، نه تنها موجود است بلکه مقدار آن حتی از حالت نرمال هم بالاتر است.

مقاومت سلولها به انسولین

زمانی که سلولهای بدن به انسولین مقاوم شوند یا به اصطلاح مقاومت به انسولین ایجاد شود، میزان قندخون در بدن افراد پایین نمی آید. روند کار به این شکل است که وقتی شخص مواد قندی مصرف می کند به سرعت میزان قندخونش بالا میرود.

در این هنگام سلولهای بتا در پانکراس باید به همان مقداری که قندخون بالا رفته است انسولین تولید کند و در خون ترشح نماید. این اتفاق برای بدن این دسته از بیماران دیابت نوع دو رخ میدهد.

اما موضوع این است که سلولهای بدن این افراد از آنجایی که به انسولین مقاوم شده اند و به اصطلاح به انسولین پاسخ مناسب نمی دهند، بنابراین این حجم از انسولین نمیتواند قندخون را کاهش دهد.

7001 - آیا استرس میتواند باعث دیابت شود؟

بنابراین پانکراس ناچار است پرکاری کند و انسولین بیشتری در خون ترشح نماید. سلولها از آنجایی که به انسولین مقاوم شده اند، باید حجم بسیار بیشتری از انسولین را تجربه کنند تا بتوانند قندخون را کاهش دهند. و همین مقدار دوز بالای انسولین در بدن منشاء تولید بیش از ۹۰ درصد از بیماریهای داخلی است.

سلولها چگونه به انسولین مقاوم میشوند؟

انسولین هورمونی است که دقیقا مانند کلید عمل می کند. زمانی که قندخون بالا میرود انسولین این قندها را از طریق کانالهای گلوکز به بیرون هدایت میکند و بدن در حالت نرمال قرار میگیرد.

اما در بدن بسیاری از بیماران دیابت نوع دو گیرنده های سلولی در طول زمان آرام آرام نسبت به انسولین مقاوم میشوند.

با وجود اینکه مقدار دوز انسولین در خون زیاد است، اما قندخون کاهش پیدا نمیکند. پزشکان بر این عقیده هستند که نشانه ای در بدن مبنی بر اینکه سلولهای بدن شخص به انسولین مقاوم شده اند، وجود ندارد.

1666584714449 - آیا استرس میتواند باعث دیابت شود؟

اما به جرات میتوان گفت که درصد بسیار بالایی از افراد مبتلا به دیابت نوع دو مبتلا به مقاومت سلول به انسولین هستند. از جمله خانم‌هایی که به سندروم تنبلی تخمدان دچار هستند.

اگر مقاومت سلولها به انسولین به شکل شدید اتفاق بیفتد، لکه های سیاه رنگی در پشت گردن، آرنج، زانو و یا کشاله ران مشاهده می‌شود.

عوامل ایجاد مقاومت به انسولین و آیا استرس میتواند باعث دیابت شود؟

در زیر برخی از عوامل ایجاد مقاومت به انسولین را به شما یادآور میشوم:

  • افزایش وزن و چاقی شکم و پهلو
  • کم تحرکی و عدم فعالیت های ورزشی
  • سابقه بیماری های قلبی
  • سندروم متابولیک
  • پایین بودن میزان کلسترول خوب و بالا بودن تری گلیسرید

پیش بینی میشود تا سال ۲۰۲۵ آمار مبتلایان به بیماری دیابت به دو برابر مقدار فعلی برسد. شواهد نیز مصداق همین موضوع است. و این یک زنگ خطر بسیار جدی است. در حال حاضر از هر ۳ نفر یک نفر به بیماری دیابت مبتلا است.

با کنترل استرس بسیاری از بیماریها کنترل میشوند

مهمترین علت ابتلاء افراد به دیابت، استرس هایی است که شخص از لحاظ روحی روانی قادر به کنترل آن نیست. یا به عبارتی پاسخهای بدی به این استرس میدهد.

امروزه علم به نقطه ای رسیده است که، این فرضیه که بر اساس آن، کم تحرکی عامل اصلی بوجود آمدن دیابت است، رد میشود.

یکی از مهمترین علل بوجود آمدن بسیاری از بیماریها و از جمله دیابت نوع دو بیان نامناسبی است که افراد به ژنهای بدن خود میدهند و در نتیجه پروتئین های بیماری زا تولید میشود. ما در مقاله ای بصورت کامل و اختصاصی به بیان ژنتیک خواهیم پرداخت.

یکی دیگر از عوامل ابتلاء افراد به دیابت نوع دو تغذیه نامناسب است. امروزه مواد غذایی که در فروشگاهها موجود است، حاوی مقدار بسیار زیاد کربوهیدرات و شکر است و این مواد به شدت مخرب و منبع تولید بیماریهای گوناگون در بدن است.

اگر بدن یک فرد دیابتی استرس را به مقدار زیاد تجربه کند، باعث ایجاد یک حالت روحی روانی نامناسب در فرد میشود و این حالت سلولهای بتای پانکراس را تحت تاثیر قرار میدهد.

بنابراین اتفاقی که رخ میدهد این است که استرس باعث میشود همواره هورمون کورتیزول در خون ترشح شود که نتیجه آن هدایت قند و اسیدهای چرب موجود در خون به داخل بافتها و آسیبهای جدی به آنهاست.

استرس باعث چاقی شکم و پهلوها

رفع استرس و اضطراب میتواند به سلامت سوخت و ساز بدن به ویژه بافتهای چربی کمک کند. رعایت نکردن رژیم غذایی مناسب، کم تحرکی و عدم فعالیتهای ورزشی منجر میشود به اینکه قند به سمت دیابت پنهان برود.

دیابت همچنین بر عروق و عصب اندامها بویژه پاها تاثیر منفی دارد و عملکرد عصب را مختل میکند. به اینصورت که وقتی فعالیت عصب مختل شود، شخص دیابتی نمیتواند درک درستی از سنگینی وزن خود بر روی پاها داشته باشد.

میخواهم در دوره درمان دیابت شرکت کنم

زمانی که عصب مختل میشود تغییر شکل میدهد مفصلی به نام مفاصل شارکو در بیمار دیابتی ایجاد میشود، که در واقع این اختلال بعلت تخریب به وسیله قند است.

بنابراین وزن بدن بصورت نامتعادل بیشتر بر روی یک پا قرار میگیرد و خود بیمار بدلیل اختلال در عصب ها این موضوع را متوجه نمیشود.

از آنجایی که بیمار حس ندارد و بر اثر این عدم تعادل، به مرور زمان ماهیچه ها فرم مطلوب خود را از دست میدهند و مفاصل تغییر شکل میدهند.

7000 - آیا استرس میتواند باعث دیابت شود؟

اتفاقی که رخ میدهد این است که افراد دیابتی دچار دردهای مزمن مفصلی میشوند. بعنوان مثال شخصی که سابقه دیابت دارد و در یک برهه ای بر اثر یک اتفاق دردی در ناحیه کمرش ایجاد شده است، حال ماهیانه هزینه های زیادی را صرف بهبود درد کمر خود میکند.

در حالی که این شخص باید منبع اصلی این درد را کنترل و درمان کند. در واقع منبع اصلی این اتفاق در بدن این شخص دیابت است. اگر قندخون فرد کنترل شود قطعا درد مفاصل نیز از بین میرود.

زخم پای دیابتی چگونه ایجاد میشود و آیا استرس میتواند باعث دیابت شود؟

با توجه به توضیحات بالا مبنی بر اختلال در عصب های پا و از آنجایی که پاهای بیمار دیابتی فاقد حس میشوند، بعضی از بیماران بدون کفش حتی در هوای داغ هم پیاده روی میکنند. به مرور در پاهای این افراد زخم های کوچکی ظاهر میشود. متاسفانه اکثر این بیماران مراقبت خاصی از این زخمها نمیکنند.

و اما این زخمها زمانی منجر به قطع پا میشوند که قندخون فرد به شدت بالا میرود و از کنترل خارج میشود.در این حالت عروق فرد دچار تنگی میشوند و عضو دچار فرسودگی میشود و در این مرحله چاره ای باقی نمی ماند جز اینکه عضو آسیب دیده قطع شود.

اما واقعا با این راهکار ساده به راحتی میتوان قندخون را کنترل کرد.

دیابت و نارسایی کلیوی

بیماری دیابت، بیماری عروق است. و کلیه اندامی است که بیشترین عروق را دارد. هیچ عضوی در بدن به اندازه کلیه رگ و مویرگ ندارد. بنابراین از آنجایی که قند در عروق به مرور زمان رسوب میکند، این اتفاق منجر میشود به گرفتگی عروق در این عضو و نتیجه آن نارسایی کلیه ها می باشد.

151014000101 - آیا استرس میتواند باعث دیابت شود؟

دیابت حتی اگر از عروق رد شود و برای کلیه مشکل ایجاد نکند، میتواند قلب را درگیر کند و باعث سکته قلبی شود. طبق آمارهای جهانی یکی از عوامل مهم بیماریهای قلبی دیابت است.

از علائم بیماری دیابت میتوان به احساس خستگی، پرادراری، تهوع، احساس شدید تشنگی،کاهش وزن در طی زمان و همچنین تاری دید اشاره کرد.اگر حتی یک مورد از علائم بالا را دارید پیشنهاد میکنم جدی تر به مساله دیابت بیندیشید.

سخن آخر

در پایان باید متذکر شوم که کنترل و درمان دیابت یک فرمول بسیار ساده اما فوق العاده با اهمیت دارد.

ما در دوره آموزشی درمان قطعی دیابت این فرمول ساده را به صدها نفر آموزش داده ایم و بسیاری از آنها با تعهدی که در خود نسبت به درمان بیماری خود ایجاد کرده اند، هم اکنون زندگی سرشار از سلامتی را تجربه میکنند.

امتیاز به ما
[تعداد: 9 میانگین: 4.2]

 

همکار فروش محصولات ما باشید و پورسانت دریافت کنید:

1 دیدگاه برای “آیا استرس میتواند باعث دیابت شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo