چگونه ترس خود را کنترل کنیم؟

چگونه ترس خود را کنترل کنیم ؟

چگونه ترس خود را کنترل کنیم؟ ترس یکی از قدرتمندترین احساساتی است که در نهاد بشر قرار داده شده است. ترس اثری بسیار قوی در ذهن و بدن انسان دارد. در شرایط اضطراری هر کسی سیگنال‌های ترس را دریافت می کند. مثلا اگر در شرایط حمله و یا آتش سوزی قرار بگیریم سریعا سیگنال های ترس به سراغ ما می آید. اما در این مقاله قصد داریم به شما بیاموزیم که چگونه ترس خود را کنترل کنیم؟

البته در شرایط غیر خطرناک هم این احساس را می توانید تجربه کنید. مثلا قصد دارید در یک جمع بزرگ سخنرانی کنید. یا در یک امتحان سرنوشت ساز شرکت کنید. واکنشی که شما انجام می‌دهید کاملا طبیعی است. در واقع شما با این احساس واقعی قصد دارید در شرایط مناسب قرار بگیرید.

چگونه ترس خود را کنترل کنیم؟ اضطراب چیست؟

اضطراب کلمه ای است که ما برای برخی از انواع ترس ها استفاده می کنیم. که معمولاً مربوط به افکار یا اتفاقات اشتباهی در آینده است ، نه در حال حاضر. هر دو مورد یعنی ترس و اضطراب این قدرت را دارند که در وجود شما نهادینه شوند و زندگی شما را تحت تاثیر خود قرار دهند. به بیان دیگر این دو احساس می‌توانند برای مدت طولانی بر روح شما باقی بمانند و از زندگی شما بیرون نروند.

در اینصورت می توانند بر سلامت، خواب، لذت بردن از زندگی، مسافرت و یا حتی هنگام رانندگی شما تاثیر خود را بگذارند. بنابراین به دلیل همین ترس یا اضطراب، شما به راحتی خیلی از کارهای خود را انجام نمی‌دهید.

1669281654190 - چگونه ترس خود را کنترل کنیم؟

بعضی از مردم در ترس غرق می‌شوند و می‌خواهند از موقعیتهایی جلوگیری کنند که ممکن است باعث ترس و اضطراب آنها شود. شکستن این چرخه می تواند دشوار باشد، اما روش های زیادی برای انجام آن وجود دارد. می‌توانید بیاموزید که احساس ترس کمتری داشته باشید و با ترس روبرو شوید تا این امر مانعی برای زندگی شما نشود.

چه چیزی باعث ترس می شود؟ چگونه ترس خود را کنترل کنیم؟

بسیاری از چیزها باعث می‌شود که ما احساس ترس کنیم. ترس از بعضی چیز‌ها مانند آتش سوزی می‌تواند شما را ایمن نگه دارد. ترس از شکست می‌تواند باعث شود شما سعی کنید اقداماتتان را درست انجام دهید تا شکست نخورید، اما اگر احساس ترس بیش از حد قوی باشد، می‌تواند مسیر زندگی شما را از حالت معمول خارج کند.

چه چیزی شما را مضطرب می کند؟

از آنجا که اضطراب نوعی ترس است، مواردی که ما در مورد ترس در بالا توضیح دادیم، در مورد اضطراب نیز صادق است. کلمه اضطراب تمایل دارد که برای توصیف نگرانی استفاده شود، یا هنگامی که ترس دردناک است و به مرور زمان ادامه می‌یابد. از آن استفاده می شود که ترس در مورد چیزی در آینده باشد نه آنچه که در حال حاضر اتفاق می‌افتد.

اضطراب یک کلمه است که اغلب در هنگام توصیف ترس مداوم توسط متخصصان بهداشت استفاده می‌شود. روش هایی که هنگام ترساندن و اضطراب احساس می‌کنید بسیار شبیه به هم هستند، زیرا احساس اصلی همان است. هیچ راز و رمزی وجود ندارد.

1669281693051 - چگونه ترس خود را کنترل کنیم؟

احساس ترس و اضطراب چیست؟

وقتی احساس ترس و نگرانی شدید می‌کنید ، ذهن و بدن خیلی سریع کار می‌کند. اینها بعضی از مواردی است که ممکن است اتفاق بیفتد:

 • قلب شما خیلی سریع می‌تپد شاید بی نظمی باشد.
 • عضلات شما احساس ضعف می‌کند.
 • عضلات شما منقبض می‌شوند.
 • دهان شما خشک می‌شود.
 •  خیلی سریع نفس می‌کشید.
 • احساس سرگیجه می‌کنید.
 •  نمی توانید غذا بخورید.
 •  زیاد عرق می‌کنید.
 • احساس یخ زدگی در نقطه ای می‌کنید.
 • شکم شما معده یا روده شما احساس سست شدن می‌کند.
 • تمرکز روی هر چیز دیگری دشوار است.
 • عرق گرم و سرد دارید.

این موارد به این دلیل اتفاق می‌افتد که بدن شما با این احساس، شما را برای مواقع اضطراری آماده می‌کند، بنابراین باعث می‌شود خون شما به سمت عضلات سرازیر شود، قند خون را افزایش داده و توانایی ذهنی را برای تمرکز روی چیز‌هایی که بدن شما از آن به عنوان یک تهدید درک می‌کند به شما می‌دهد.

ورود به دوره سبک سلامتی

با اضطراب، در طولانی مدت، ممکن است برخی از علائم فوق و همچنین احساس ترسناکی داشته باشید، و ممکن است تحریک پذیر شوید، در خواب مشکل داشته باشید، سردرد ایجاد کنید یا برای ادامه کار و برنامه ریزی در آینده  مشکل داشته باشد.  ممکن است در رابطه جنسی مشکل داشته باشید و ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست دهید.

1669281610056 - چگونه ترس خود را کنترل کنیم؟

چرا وقتی هیچ خطری واقعی ندارم، احساس ترس می کنم؟

انسانهای اولیه به پاسخ های سریع و قدرتمندی که ترس از آن ناشی می‌شود احتیاج داشتند، زیرا اغلب در شرایط خطر جسمی قرار داشتند. با این حال ، ما دیگر در زندگی مدرن با تهدیدهای مشابه روبرو نیستیم. با وجود این، ذهن و بدن ما هنوز به همان شیوه اجداد اولیه ما کار می‌کنند و ما نسبت به نگرانی‌های مدرن مان درباره قبض‌ها، مسافرت‌ها و موقعیت های اجتماعی واکنش های یکسانی داریم. اما ما نمی توانیم از این مشکلات فرار کنیم .

احساسات جسمی ترس به خودی خود می تواند ترسناک باشد. به خصوص اگر آنها را تجربه می‌کنید و نمی دانید چرا، یا اگر متناسب با موقعیت فعلی شما نیستند. به جای هشدار دادن به شما در مورد یک خطر و آماده کردن شما برای پاسخ به آن، اضطراب شما می‌تواند برای هر گونه تهدید درک شده، که ممکن است خیالی یا جزئی باشد، وارد شود.بعضی اوقات برای مقابله با ترس به روشهای روحی و جسمی احتیاج دارید.

چگونه می توانم به خودم کمک کنم؟

اگر می توانید با ترس خود روبرو شوید. اگر همیشه از موقعیت هایی که باعث ترس شما می‌شود، دوری می کنید، ممکن است کارهایی را که می‌خواهید یا باید انجام دهید را متوقف کنید. شما نمی‌توانید منتظر باشید که اوضاع همیشه به همان شکلی که بد باقی بماند، بنابراین فرصتی را برای دست یافتن به نحوه مدیریت ترس خود و کاهش اضطراب از دست می‌دهید. قرار گرفتن در معرض ترسهای خود می‌تواند روشی مؤثر برای غلبه بر این اضطراب باشد.

1669281739976 - چگونه ترس خود را کنترل کنیم؟

برای کنترل ترس خود به موارد زیر توجه کنید:

 • ورزش کنید، سعی کنید در مواقعی که اضطراب دارید خود را با ورزش سرگرم کنید.
 • آرام باشید
 • به معنویات و دعا ایمان داشته باشید.

منبع : psycom

ترجمه : جذب ساده

 

امتیاز به ما
[تعداد: 2 میانگین: 5]

همکار فروش محصولات ما باشید و پورسانت دریافت کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo