روش درست هدف گذاری | تفاوت بین اشخاص هدفمند با اشخاص عادی

روش درست هدف گذاری
روش درست هدف گذاری
 هدف ،چیزی است که ما را همیشه در حرکت نگه می دارد. تا به حال چند بار شنیده ای که کسی بعد از ۴۰ سال کار بازنشسته شده و طی چند ماه مرگش از راه رسیده است ؟ وقتی  تحرک خود را از دست می دهیم  ،وقتی جهت خود را گم می‌کنیم ، به زحمت می‌افتیم. تا به حال به این نکته توجه داشته اید که وقتی در گرماگرم کاری هستیم ، بسیار خوشحال تریم تا پایان آن ؟ آیا پیش آمده که کاری را به سرانجام رسانده اید  ،اما بلافاصله به دنبال شروع کار تازه ای باشید ؟این مقاله را به روش درست هدف گذاری اختصاص داده ایم.

دو نکته اساسی در روش درست هدف گذاری

 اول اینکه هدف داشتن ،  جزئی  از طبیعت ماست. بشر بدون هدف قادر به زندگی نیست ، یا دست کم قادر به زندگی طولانی نیست  ،بنابراین اگر تا این لحظه هدفهای خود را مشخص نکرده اید حالا دیگر به آن نیاز دارید.

 دوم اینکه صرف هدف داشتن به مراتب مهم تر از ماهیت آن هدف است.

بعضی از افراد ترتیبی می دهند که تعیین و پیگیری هدف مطلوب خود را مرتب در زندگی به تعویق بیندازند. این افراد از ایده آل بودن هدفی که در ذهن دارند ، مطمئن نیستند و به همین خاطر است که هیچ وقت ، کاری انجام نمی دهند. یک نفر را در نظر بگیرید که به برگشتن به دانشگاه و گرفتن مدرک فکر می کند.  او مطمئن نیست که این تصمیم درست است یا نه ؟ مشکل اینجاست که در ۳۵ سال گذشته در حال گرفتن این تصمیم بوده است و حالا ۵۵ ساله است! و دیگر وقت زیادی برایش باقی نمانده است.

 

حالا اگر به دانشگاه برگردد و ببیند این هدف ، هدف مناسبی نبوده است ، باز هم بد نیست.  زیرا  او حداقل می داند که این هدف ، هدف مناسبی نیست. مردم اغلب می گویند:((اگر راه اشتباه را انتخاب کنم ، عجب فاجعه ای خواهد شد!)) ((اگر یک هدف را انتخاب کردم و معلوم شد اشتباه بوده و مرا به خوشبختی نمی رساند ، آن وقت چه ؟)).

حقیقت این است که خیلی هم خوب است. زیرا حالا دست کم یک احتمال اضافی را حذف کرده اید و بیشتر از گذشته می دانید که چه چیزی شما را به سعادت و خوشبختی خواهد رساند. افراد موفق ،  راه اشتباه را به منزله یک تجربه ارزشمند یادگیری قلمداد می‌کنند. حال آن که اشخاص ناموفق و ناکام آن را به عنوان شکست در نظر می گیرند.

روش درست هدف گذاری و قانون نتایج افزوده:

 باک مینستر فولر که به عنوان یکی از خلاق ترین ذهن های قرن حاضر شناخته شده است ، از قانون نتایج افزوده به عنوان بخشی از فرآیند  هدف سازی یاد کرده است. قانون نتایج افزوده ، اصلی است که همیشه با اطمینان به ما می گوید:علاوه بر خود هدف اصلی ، نتایج جانبی بسیاری عاید شما خواهد شد. در واقع مهمترین چیز ، رسیدن به هدف مورد نظر نیست ، بلکه یاد گرفتن و رشد کردن در خلال این راه است.

 شخصی ممکن است بگوید:((شش سال از عمر خود را در دانشگاه تلف کردم ، فقط برای این که این تکه کاغذ را بگیرم! آنچه او نمی‌تواند بفهمد ، این است که در این مدت با افراد بسیاری آشنا شده است ، نکات زیادی را در مورد خودش یاد گرفته است و تجربیات بیشماری کسب کرده است که بدون گذراندن در این زمان ، هیچ یک از اینها به دست نمی آمد. آن تکه کاغذ نیست که مهم است ، بلکه مهم  ،راهی است که به پایان رسانده است.

ورود به بخش تبلیغات هوشمند

 اگر تصمیم بگیرید سراسر دنیا را پیاده طی کنید ، یا بنز بخرید ،یا کاسبی تازه ای شروع کنید ، مهم پیاده رفتن و ماشین و کاسبی نیست بلکه مهم آن است که برای رسیدن به پایان راه چگونه باید خود را تغییر دهید ؟ در راه رسیدن به هر هدف می توانیم به شهامت و اراده قوی تر دست یابیم ،بر  قدرت متقاعد سازی خویش بیافزاییم ، انضباط فردی را بیاموزیم  ، توان و طاقت  خود را افزایش دهیم. اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنیم  ، همسر آینده خود را ملاقات کنیم و حتی نوشتن چک را یاد بگیریم. آنچه در جستجوی اهداف خود به آن دست پیدا میکنیم ، از اهمیت کمتری برخوردار است. مهم این است که با طی این طریق چه خواهیم شد ؟

نکاتی که باید در روش درست هدف گذاری رعایت کنیم

 هنگام برنامه ریزی برای هدف ، لازم است که نحوه عملکرد هر چیز را در این سیاره به خاطر بسپاریم ، هیچ هدفی مستقیم و بدون واپس روی به دست نمی آید. جزر و مد ، ناگهانی اتفاق نمی‌افتد ، بلکه با پس رفتن ها و پیش آمدن های  تدریجی است  است که سرانجام شکل می‌گیرد. یک درخت در فرایند رشد خود گاه و بیگاه برگ های خود را از دست می دهد و هر بار به جبران برگهایی که از دست داده ، برگ های بیشتری در می آورد.

نتیجه نهایی این است که درخت هر بار بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود ، اما این بزرگ شدن بدون از دست دادن ها و بدون مبارزه به دست نیامده است. بررسی مسیر هر چیز در این سیاره نشان می دهد که پس روی ها ، جزء لاینفک این رفتن هستند.

 متاسفانه عده ای بر این عقیده اند که پیشرفت فردی آنها باید با تمام قوانین حاکم بر جهان مغایر باشد. نتیجه این است که به عنوان مثال یک نفر که رژیمی را برای کاهش وزن شروع کرده است ، با مشاهده اولین نوسانات و پیشرفته این برنامه به این نتیجه می‌رسد که کم کردن وزن برای او بسیار  دشوار یا محال است و بقیه زندگی خود را در قالب دختری چاق طی می کند.

یا فرد دیگری که تصمیم به پس‌انداز گرفته است ، با یکی دو هزینه پیش‌بینی نشده نتیجه می گیرد که پول جمع کردن برای او غیر ممکن است و تمام آرزوهای خود را برای رسیدن به استقلال مالی کنار می گذارد.

تفاوت آدمهای هدفمند با آدمهای عادی در روش درست هدف گذاری

 آدم های موفق آن قدر ها برجسته، با استعدادیا منحصر به فرد نیستند. آنها فقط توانسته اند  نحوه ی کارکرد هر چیز این جهان را درک کنند و  بفهمند که پیشرفت خود آنها نیز مطابق با همین اصولی است که بر محیط پیرامون آنها حاکم است. آنها می‌دانند که تصحیح مداوم و پیوسته ، راه رسیدن به اهداف است. در این راه بارها از مسیر منحرف می شویم ، اشتباه را تصحیح می کنیم و دوباره به راه اصلی برمی‌گردیم. این تصحیح مکرر و کار کشتی‌ها ، راکت ها و موشک ها هم به چشم می‌خورد.

بیشتر بخوانید  چگونه ارتعاش پول بفرستیم

 دلیلی دیگر برای هدف گذاری

 اگر هدف های مشخصی در ذهن داشته باشیم و برای رسیدن به آنها آماده مبارزه باشیم ، افکار و اندیشه‌های ما برای رسیدن به این اهداف  به ما کمک خواهند کرد.  اگر هیچ هدفی نداشته باشیم ، باز هم با افکار خود به طرف آن چیزی کشیده می شویم که اغلب به آن فکر می کنیم. ذهن ما ، افکار مسلط و اصلی ما را می‌گیرد و با این تصور که این افکار ، هدف های ما هستند ، ما را در جهت آنها سوق می دهد.

هدف های خود را روی کاغذ بیاورید 

تمام سخنرانان و نویسندگانی که در مورد هدف صحبت کرده‌اند ، در یک نکته اتفاق نظر داشته اند. آنها همگی با اصرار و تاکید ، از شنوندگان خود خواسته اند که هدف های خود را روی کاغذ بیاورند. وقتی به خرید می رویم ،  ابتدا لیستی تهیه می کنیم. زیرا می‌خواهیم موقع بازگشت از فروشگاه تمام مایحتاج مورد نظر  خود را خریده باشیم و چیزی از قلم نیفتاده باشد.

یک لیست همیشه به ما جهت می‌دهد. وقتی برای نهار از خانه بیرون می رویم ، نمی‌خواهیم وقت برگشتن از خود بپرسیم:(( این پیچ گوشتی را برای چه خریدی ؟ تو که رفته بودی همبرگر بخری!))

 مردم برای میهمانی های خود لیست های عریض و طویل تهیه می‌کنند. از دستمال  سفره گرفته تا نوشیدنی و کیک و شیرینی ، تا مطمئن شوند که همه ی وسایل لازم را آماده کرده اند.  عجیب این است که اگرچه مردم از کارایی این  لیست ها

بیشتر بخوانید  چگونه با تجسم خلاق در امتحانات زندگی قبول شویم | تفاوت خیالبافی و رویا

آگاهی دارند ، با  این حال تنها  حدود ۳ درصد آنها برای برنامه ریزی زندگی خود از آنها استفاده می‌کنند و اکثریت با بی اعتنائی کورکورانه از تهیه لیست هدف های خود سرباز می زنند و تمام وقت خود را به حیرت و سرگردانی می گذراند که چرا آنچه را می خواسته اند ، به دست نیاوردند.

چرا باید اهداف را بر روی کاغذ بیاوریم

بدون شک ،  تهیه ی  لیست تنها کاری نیست که باید انجام شود ، اما این لیست ، طریقه و ساختاری برای دستیابی به اهداف زندگی را در اختیار ما قرار می‌دهد. با این همه اکثریت مردم برای برنامه ریزی جشن تولد خود ، بیشتراز برنامه‌ریزی زندگی‌شان  وقت صرف می‌کنند و باز در حیرتند که چرا آن قدر که باید و شاید ، خوشبخت نیستند. لیست ها موثرند. چه برای خرید ، چه برای زندگی.

بیشتر بخوانید  قانون جذب،رازی که همه دارند ولی از آن بی خبرند

 هدف ها ارابه هایی هستند که با سوار شدن بر آنها می‌توانیم از اکنون خود فراتر رویم. ما نیازمند هدفیم ، نه به خاطر آنچه برای ما به ارمغان می آورد ، بلکه به خاطر آنچه برایمان انجام می دهد.

شش قانون طلایی برای هدف گذاری

قانون شماره یک : اهدافی را دنبال کنید که مطابق بر ارزش‌هایتان باشد

قانون شماره دو : اهداف قابل دستیابی داشته باشید

قانون شماره سه : بلند پروازانه فکر کنید و به اهداف کوچک قانع نشوید

قانون شماره چهار : به خودتان زمان کافی را بدهید

قانون شماره پنج : برای کسب موفقیت برنامه‌ریزی داشته باشید

قانون شماره شش : ریسک کاری خود را بررسی و مدیریت کنید

 

امتیاز به ما
[تعداد: 0 میانگین: 0]

 

بازاریاب محصولات ما باشید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.